Skip to Main Content
Aš ieškau

Veninė kojos opa

Veninės kojų opos ir lėtinis venų nepakankamumas yra didelė sveikatos problema visame pasaulyje. Sėkmingas gydymas priklauso nuo kompresijos terapijos taikymo.

moteris, kopianti į kalnus
Veninės kojų opos (VLU) gydymas

Epidemiologija

Veninės kojų opos yra dažna, lėtinė, pasikartojanti būklė, kuria skundžiasi apie 0,1-3,3% pacientų Jungtinėje Karalystėje. Europoje ir Šiaurės Amerikoje iki 10% gyventojų turi venų vožtuvų nepakankamumą, o 0,2% išsivysto venų opos. Jungtinėje Karalystėje šio susirgimo dažnumas svyruoja nuo 1,2 iki 3,2 1000-čiui žmonių, o tai reiškia, kad Jungtinėje Karalystėje visada yra 70 000–190 000 žmonių, turinčių veninę kojų opą.

Dėl gyventojų senėjimo visi šie veiksniai ateityje didins pacientų ir sveikatos priežiūros organizacijų išlaidas.

Etiologija

Veninės kojų opos susidaro dėl lėtinio venų nepakankamumo (CVI). Tai įvyksta tada, kai venų vožtuvai (giliose ir / arba paviršinėse ir / arba perforuotose venose) neveikia tinkamai ir neleidžia kraujui grįžti (refliuksas) į aukštesnę venos vietą.

Patologija taip pat gali apimti venų obstrukciją (pvz., dėl kraujo krešėjimo). Venų drenažas susilpnėja, dėl to atsiranda veninė hipertenzija. Tarp 40–50 % kojų venų opų atsiranda dėl paviršinio venų nepakankamumo kartu su perforaciniu venų nepakankamumu, tačiau giliųjų venų sistema paprastai yra normali.

Lėtinio veninio nepakankamumo diagnozė nustatoma pagal klinikines charakteristikas; lėtinė veninė hipertenzija sukelia daugelį odos pokyčių:

 • edema
 • matomi kapiliarai aplink kulkšnis
 • trofiniai odos pokyčiai, tokie kaip hiperpigmentacija, kurią sukelia hemosiderino sankaupos
 • atrophie blanche
 • odos ir pagrindinių audinių induracija (lipodermatosklerozė) ir
 • stazės egzema.

Pacientams, sergantiems lėtiniu venų nepakankamumu, blauzdos raumenų nesugebėjimas pumpuoti veninį kraują prisideda prie venų opų susidarymo ir ilgalaikio gydymo. Todėl apatinių galūnių venų nepakankamumo gydymui naudojamas suspaudimas.

Yra daug rizikos veiksnių, susijusių su venų opomis, įskaitant paveldimumą, nutukimą, veninę okliuziją ir amžių. Svarbu tai, kad kojų venų opos pakartotinai atsiranda iki 70% žmonių, kuriems gresia šis pav. Daugiau nei 95% kojų venų opų atsiranda kojose žemiau kelio, dažniausiai aplink girnelę, išopėjimas gali būti atskiras arba cirkuliarus.

Klinikinės ir ekonominės pasekmės

Paskaičiuota, kad Jungtinėje Karalystėje kojų venų opos kainuoja 100 milijonų svarų (720 milijonų JAV dolerių, 600 milijonų eurų) per metus. Dauguma šių sveikatos priežiūros paslaugų kainų yra susijusios su bendruomenės slaugos paslaugomis, nes Jungtinės Karalystės rajonų slaugytojai praleidžia iki pusės savo laiko rūpindamiesi pacientais, turinčiais kojų opų.

Gydytojai turi žinoti, kad kojų venų opos turi geresnes galimybės gyti, jei pacientai hospitalizuojami ir nuolat laiko kojas pakėlę aukščiau.

Pernelyg dažnai nebūna ankstyvosios prevencijos dėl didėjančio kojų venų opų pacientų skaičiaus ir didėjančio ligoninių lovų trūkumo, didelių ligoninės stacionarinės priežiūros išlaidų ir būtinumo užtikrinti nepriklausomybę, daugiausia senyvo amžiaus žmonėms, kurie kenčia nuo kojų venų opų.

Įtaka paciento gyvenimo kokybei

Kojų venų opos dažnai yra lėtinė būklė, o pacientams reikalingas ilgas odos gijimo ciklas, kurio metu, kai kuriais atvejais dešimtmečiais, atsiranda infekcijos epizodai, kurie gali pabloginti gyvenimo kokybę.

Kojų opoms dažniausiai taikomas ambulatoriškas gydymas, tačiau gydant ambulatoriškai slaugytojams ir bendrosios praktikos gydytojai turi ribotą laiką su pacientais, kuris paprastai yra skiriamas klinikiniam gydymui. Klinikinio gydymo gairėse psichologiniams ir socialiniams kojų venų opų simptomams skiriama nepakankamai dėmesio, o jie apima socialinę izoliaciją, nerimą ir depresiją, ypač kai opos yra gausiai eksuduojančios ir skausmingos.

Neseniai atliktame tyrime buvo siekta palyginti 49 pacientų, sergančių lėtinėmis žaizdomis, gydomomis atraumatiškai ir ir įprastiniais perrišimais, streso patirtį perrišimo metu. Paaiškėjo, kad ūmūs skausmo ir streso epizodai buvo daug retesni pacientams, kurie vartojo atramatinius tvarsčius.

Gydymas

Yra keletas gairių ir bendrų rekomendacijų kojų venų opų gydymui. Kai kurie dokumentai pažymi kompresijos terapiją. Visapusiškas paciento, žaizdos ir aplinkinės odos įvertinimas turėtų būti atliekamas pradinio vizito metu ir dažnais intervalais vėliau.

Žaizdos guolio paruošimas

Žaizdos guolio paruošimo principai, pvz., naudojant TIME akronimą, skatina sisteminį požiūrį į vertinimą.

TIME yra modelis, sudarytas iš keturių sudedamųjų dalių, kuriomis remiasi žaizdos guolio paruošimas:

 • Audinių gydymas
 • Uždegimo ir infekcijos kontrolė
 • Drėgmės balansas ir
 • Epitelio (krašto) gijimas .

Žaizdos išvalymas yra būtinas, norint pašalinti negyvą audinį, kad būtų skatinamas sveikų audinių susidarymas  ir tai gali taip pat paveikti uždegimą ir infekcijos kontrolę.

Infekcijos rizika

Lėtinės negyjančios apatinių galūnių žaizdos yra jautrios infekcijai, dėl kurios gali atsirasti sunkių komplikacijų, tokių kaip uždegimas, celiulitas, žaizdų dydžio padidėjimas, sekinantis skausmas ir gilesnės žaizdos infekcijos, dėl kurių išsivysto sisteminė liga.

Kompresinės terapijos ir žaizdų gijimas gali paskatinti išsivalyti infekciją ir padėti skatinti gijimą. Antimikrobiniai tvarsčiai gali būti naudojami trumpalaikiam žaizdos infekcijos gydymui. Nėra įrodymų, leidžiančių pagrįsti įprastą sisteminių antibiotikų vartojimą, siekiant paskatinti kojų venų opų gijimą.

Eksudatas kojų venų opos metu

Pacientams, turintiems kojų venų opos, paprastai padidėja žaizdos eksudatas, palyginti su pacientais, sergančiais kitokiomis lėtinėmis odos opomis. Netinkamas žaizdų eksudato valdymas gali turėti neigiamos įtakos pacientų gyvenimo kokybei ir yra susijęs su žaizdos ir aplinkinės odos pažeidimu, padidėjusia infekcijos rizika, uždelstu žaizdų gijimu ir didesne sveikatos priežiūros paslaugų kaina.

Svarbiausias veiksnys, mažinantis eksudato lygį, yra tinkama nuolatinė kompresijos terapija, o ne tvarsčiai.

Kompresinė terapija

Kompresijos terapija plačiai pripažįstama kaip pagrindinė kojų venų opų valdymo priemonė, ji didina gijimo dažnį, palyginti su nekompresine terapija, o po gydymo sumažina pasikartojimo dažnį.

Kompresiniam gydymui naudojamos įvairios priemonės, įskaitant įvairių tipų tvarsčius, tvarsčių sistemas ir drabužius, kurie užtikrina ilgalaikę kompresiją, ir slėgio priemonės tarpinei kompresijai.

Labai svarbu, kad prieš gydant blauzdos opą kompresijos terapija būtų nustatyta pagrindinė etiologija ir pašalinta arterinė liga. Tai galima padaryti taikant holistinį įvertinimą ir paprastus tyrimus. 15–20% kojų venų opų atsiranda kartu su arteriniu sutrikimu, tokios opos yra vadinamos mišriomis opomis. Arterinis sutrikimas nustatomas matuojant santykį tarp kulkšnies ir žasto slėgio (ABPI), kuris yra didesnis kaip 0,95 įprastiems pacientams. Gydant kompresiją reikia vengti sunkios, kritinės, galūnių išemijos.

Tvarsčių vaidmuo kojų venų opų gydymui

Odos žaizdoms reikia tvarsčių, skirtų apsaugai nuo traumų, ligos progresavimo prevencijai ir gydymui. Kadangi kojų venų opos yra susijusios su dideliu eksudato kiekiu, kurio sudėtyje yra proteazių ir uždegiminių citokinų, galinčių pažeisti sveiką odą, dabartinėse rekomendacijose patariama naudoti žaizdų tvarsčius, kurie sugeria eksudatą, išlaikant drėgną žaizdų pagrindą.

Įrodyta, kad veiksmingas žaizdos eksudato sugėrimas sutrumpina laiką iki žaizdos gijimo, sumažina odos pažeidimų ir infekcijos riziką, taip pat pagerina pacientų gyvenimo kokybę ir sveikatos priežiūros klinikinį bei ekonominį efektyvumą.

Pasirinktas tvarstis turėtų:

 • efektyviai tikti kompresijos terapijai, t.y. išlaikyti drėgmę, tačiau neleisti skysčiui prasiskverbti.
 • būti atraumatinis, nepažeisti žaizdos guolio arba aplinkinės odos
 • patogus ir suderinamas su žaizdos guoliu
 • turėti mažą alergijos potencialą
 • neplyšti nuimant
 • turėti žemą profilį (nepalikti stipraus atspaudo ant odos)
 • ekonomiškai efektyvus, t.y., užtikrinti optimalų dėvėjimo laiką.

Kiti pažangūs gydymo metodai, skirti kojų venų opų gydymui

Įgyvendinus visas standartines priežiūros priemones, reikėtų išbandyti papildomą lėtinių kojų venų opų gydymą. Visapusiška priežiūra turėtų apimti kompresijos terapiją, vietinį žaizdų valymą, infekcijos kontrolę, žaizdos drėgmės balansą su tinkamais tvarsčiais ir, galbūt, pentoksifilino vartojimą. Pacientams, sergantiems lėtinėmis žaizdomis, gali būti taikoma hiperbarinė deguonies terapija, tačiau kol kas šio gydymo veiksmingumo lėtinių kojų venų opos gydymo tyrimai yra riboti.

 

'References'

Kontaktai
Pasirinkite rinką

Pasirinkite savo rinką

Mölnlycke Uždaryti

Sveikatos priežiūros specialisto patvirtinimas

Informacija puslapyje, į kurį eisite, skirta sveikatos priežiūros specialistams. Paspaudę žemiau esantį laukelį patvirtinate, kad esate sveikatos priežiūros specialistas.