Edukacinis modelis, padedantis sveikatos priežiūros specialistams išmokti priimti užtikrintus, subalansuotus ir nepriklausomus sprendimus parenkant lėtinių žaizdų gydymo priemones ir gerinant pacintų priežiūros lygį.
M.O.I.S.T. strategija veikia kaip informacinės gairės, padedančios sveikatos priežiūros specialistams parinkti sistematiškus, subalansuotus gydymo būdus paviršiniam žaizdų gydymui. Modelis gali būti naudojamas kaip veiksmingas informacinis įrankis, skirtas žaizdų priežiūros specialistams pasidalinti su savo kolegomis, kad jie sužinotų apie geriausią praktiką ir jaustųsi labiau pasitikintys pasirinktais gydymo būdais. Jis turėtų būti naudojamas kartu su pagalbinėmis terapijomis, tokiomis kaip neigiamo slėgio ar deguonies terapijos.
Jame pateikiamas penkių veiksnių rinkinys, į kurį bet kuris sveikatos priežiūros specialistas turi atsižvelgti ir subalansuoti, kurdamas tinkamą veiksmų planą vietiniam paciento lėtinės žaizdos gydymui. Kartu šie veiksniai išryškina įsimintiną akronimą, susijusį su žaizdų priežiūra - M.O.I.S.T., tačiau tai nėra nuoseklūs žingsniai ir gali būti svarstomi tokia tvarka, kokia sveikatos priežiūros specialistas nusprendžia, yra tinkamiausia, atsižvelgiant į gydomą žaizdą ir pacientą.
Kaip jis buvo sukurtas?
Jį savarankiškai sukūrė pirmaujantys Wund-DACH (vokiškai kalbančių žaizdų gydymo draugijų organizacija) žaizdų priežiūros specialistai ir mokslininkai. Be svarstymų apie audinių valdymą, infekcijų kontrolę ir drėgmės balansą (anksčiau taikytas žaizdų gydymo modelis T.I.M.E., išplėstoje sistemoje atkreipiamas dėmesys į du svarbius žaizdų gijimą skatinančius veiksnius: deguonį ir deguonies balanso atkūrimo žaizdoje svarbą bei galimybę taikyti naujus gydymo būdus siekiant atkurti pusiausvyrą. žaizdoje ir palaiko gijimą.
Kam tai skirta?
Visiems žaizdų priežiūros specialistams ir generalistams, slaugantiems lėtinėmis žaizdomis sergančius pacientus. M.O.I.S.T. sistema siūlo subalansuotą ir struktūrizuotą būdą įvertinti ir gydyti visų tipų lėtines žaizdas skirtingiems pacientams.
Naudinga pacientams: jie atsiduria savo priežiūros centre, padedami sveikatos priežiūros specialistų ir globėjų, apsvarsto visus veiksnius, darančius įtaką žaizdos gijimui.
Naudinga sveikatos priežiūros specialistams: atspindi naujausią, geriausią klinikinę praktiką ir padeda sudaryti sisteminį vaizdą, skirtą priežiūros tęstinumui ir pacientų rezultatams pagerinti.
Naudinga svekatos priežiūros institucijoms: skatina įrodymais pagrįstus gydymo protokolus ir veiksmingesnį produktų pasirinkimą.
Drėgmės balansas
Pasiekite optimalų drėgmės balansąPer sausa arba per šlapia žaizda gali negyti. Todėl svarbu sureguliuoti drėgmės balansą, kad būtų sukurta drėgmės pusiausvyra žaizdoje.
Yra daugybė tvarsčių, kurie išsaugo drėgmės lygį arba sugeria perteklinį eksudatą, kad būtų palaikomas optimalus drėgmės balansas.
Gydymo parinktys apima:
- Žaizdų geliai, skirti padidinti žaizdos drėgmę
- Alginatai, geliu visrtantys, silikoniniai tvarsčiai ir superabsorbentai, kurie sugeria perteklinį eksudatą ir kitus žaizdos skysčius
Deguonies balansas
Deguonies trūkumas neleidžia gyti daugumai lėtinių žaizdųPripažįstama, kad deguonis yra būtinas organizmo medžiagų apykaitos procesams, įskaitant sudėtingą žaizdų gijimo procesą. Deguonies trūkumas gali turėti neigiamos įtakos daugeliui lėtinių žaizdų.
Tinkamo deguonies lygio atkūrimas yra labai svarbus veiksnys, palaikantis visas gijimo fazes.
Gydymo parinktys apima:
- Hamoglobino purškalas, hiperbarinės ar normobarinės kameros
Infekcijos kontrolė
Valdykite infekcijos rizikąInfekcija yra nuolatinė rizika ir rimta galima lėtinių žaizdų komplikacija. Tai sukelia pacientams papildomą skausmą ir diskomfortą, gali sulėtinti žaizdų gijimą ir priversti pakartotinai hospitalizuoti.
Nuolatinis budrumas gali padėti išvengti infekcijos, o ankstyva prevencija gali sustabdyti potencialias komplikacijas. Daugelį atsparių patogenų galima pašalinti ir vietines infekcijas suvaldyti vietiniais žaizdų plovimo tirpalais, antiseptikais arba antimikrobiniais tvarsčiais.
Gydymo parinktys apima:
- Antiseptikai, žaizdų plovimo tirpalai, medicininis medus, Dialkilkarbomoil chloridu (DACC)- dengti tvarsčiai, tvarsčiai su sidabru
Žaizdos guolio palaikymas
Subalansuokite žaizdos guolį, kad paskatintumėte gijimąKai probleminių žaizdų gydymas negyja taip, kaip tikėtasi, strategijos, skirtos subalansuoti aplinką žaizdos dugne, gali padėti atnaujinti gijimo procesą.
Galimi įvairūs terapiniai ir gydymo būdai, skatinantys gijimą:
- Kontroliuoti ir surišti perteklinius MMP, optimizuoti pH sąlygas, apsaugoti augimo faktorius, kontroliuoti uždegimą skatinančius mediatorius, taikyti kolageno tvarsčius
Audinių valdymas
Nuplaukite ir paruoškite žaizdos guolįSveiki žaizdos guolio audiniai yra būtini žaizdos gijimo procesui. Išvalyti ir paruošti žaizdos dugną, pašalinant negyvas ląsteles ir audinius, galima atlikti įvairiais valymo būdais.
Specializuoti tvarsčiai arba fizinė terapija, pvz., neigiamo slėgio žaizdų terapija, elektrinė stimuliacija ar ultragarsas, gali sustiprinti odos pašalinimo poveikį.
Gydymo parinktys apima:
- Plaukite žaizdą fiziologiniu tirpalu (9%), Ringerio tirpalu, hipochloritinės rūgšties tirpalu
- Sutvarkykite žaizdos kraštus ir dugną, taikydami autolitinę, chirurginę, fermentinę, mechaninę ar kitos pasirinktos rūšies nekrektomiją